První týden s miminkem. Tipy, jak být dobrým rodičem

První dny doma s miminkem budou s největší pravděpodobností úplně jiné, než jaké jste si je představovali. Připravte se tedy především na to, že váš čeká spoustu překvapení. Možná bude miminko hodně spát, dost možná hodně plakat. Může se stát, že nový člen vaší rodiny bude mít neustále hlad, nebo ho budete muset na jídlo pravidelně budit. S největší pravděpodobností budete řešit hlavně spánek, jídlo a pláč vašeho miminka. My doporučujeme nezapomínat ani na psychickou pohodu obou rodičů. Čím spokojenější jsou rodiče, tím spokojenější je totiž i miminko.

Kojení a mléko

Ačkoliv kojení vypadá velmi jednoduše, úplně snadné není, a především v prvních dnech stráví novopečená maminka krmením miminka klidně i několik hodin denně. Malá miminka se kojí často a dlouho jim trvá, než se najedí. Kojení může zpočátku bolet, může se objevit zánět v prsou apod., rozhodně se tedy vyplatí mít doma připravené telefonní číslo na laktační poradkyni a pro případ nouze i odsávačku mateřského mléka, lahvičku a umělé mléko.

Spánek novorozence

Malá miminka obvykle prospí většinu dne, tedy asi 16-18 hodin. Budí se jen na jídlo a poté zase usínají. Vaše dítě ale může být úplně jiné, může být od narození velký spáč nebo naopak velký nespavec. Oboje je v pořádku. Brzy poznáte, jak moc je spánek důležitý, a to jak spánek dítěte, tak i ten váš, který na tom dětském tak trochu závisí.

Malá miminka jsou ráda v bezpečí. Dobře se jim tedy pravděpodobně bude spát u vás v náručí, v šátku či v hnízdečku. Počítejte s tím, že čas postýlek pro miminka, košíků a multifunkčních kolébek přijde až o něco později. První týden života stráví miminko pravděpodobně v porodnici a pak v bezpečí vašeho náručí.

Pláč a novorozené miminko

Až zaslechnete pláč, nepanikařte. Miminko pláče, protože vám chce něco říct a jinak to neumí. U nejmenších dětí pláč nejčastěji znamená hlad nebo potřebu nové plenky. Někdy dítě uklidní už jen pouhá přítomnost matky a její klidný hlas.

To nejdůležitější na závěr. Psychická pohoda rodičů

Na nevyspání a všechny nástrahy rodičovství vás nikdo dopředu nepřipraví. Důležité je ale hned od prvních dnů s vaším miminkem myslet nejen na to, aby se vaše dítě cítilo dobře, ale abyste se dobře cítili i vy. I malé děti totiž dokáží vycítit stres a napětí. Čím klidnější a spokojenější je máma a táta, tím spokojenější a klidnější je i dítě.

Než se miminko narodí, je vhodné navařit si nějaké zásoby jídla a dát je do mrazáku, případně mít po ruce telefonní číslo na oblíbenou restauraci s dovozem. S úklidem může pomoci babička, kamarádka nebo klidně úklidová firma.

Dobrým rodičem se ještě nikdy nikdo nestal ze dne na den. Připravte se tedy na to, že i vám bude chvíli trvat, než se vše naučíte a porozumíte svému miminku. Pro začátek úplně postačí to, když budete své miminko milovat.

Petra Müllerová

Jak oblékat miminko v horkých dnech?

Jak oblékat miminko v horkých dnech?

Miminka si neumí sama regulovat teplotu tělíčka, proto se o vše musí postarat rodiče. Správné oblečení je nutností, aby nedošlo k přehřátí. Doporučuje se, že miminka se mají oblékat ...

Trendy