Hemeroidy v těhotenství – noční můra všech žen

Že jste o nich dosud neslyšela? A když, tak jako o něčem, co se vás rozhodně netýká a týkat nebude? Omyl! Hemoroidy trápí velké množství dospělé populace a v období těhotenství se s nimi potýká více jak polovina gravidních žen. Co to jsou vlastně hemoroidy a proč se jich tolik bojíme?

Hemoroidy – o co jde?

Zjednodušeně lze říci, že se jedná o zvětšení žil v oblasti konečníku vlivem tlaku dělohy. Většinou se projevují velkou bolestivostí, pálením nebo svěděním. Často se objevují až ve třetím trimestru těhotenství, kdy děloha svým velkým objemem zpomaluje prokrvování tkání střev a zabraňuje tak poklidnému odchodu stolice. Pokud k tomu ještě trpíte zácpou a při vyprazdňování jste nucena úporně tlačit, problém je na světě. Mnoho žen se setkává s hemoroidy až po porodu, kdy je jejich vznik podmíněn právě intenzivním tlačením.

Druhy hemoroidů

Rozlišujeme dva typy hemoroidů – vnitřní a vnější. Vnitřní hemoroidy se nachází uvnitř konečníku a zpočátku bývají nebolestivé. Zvětšeným tlakem ale mohou otéci, objeví se bolest a krvácení. Finálním stavem je pak vyhřeznutí tohoto vnitřního hemoroidu ven. Vnější hemoroidy se nachází v okolí konečníku a vzhledem připomínají křečové žíly. V akutní fázi mohou být postiženy zánětem, kdy tato oblast velice bolí a pálí.

Léčba – mohu si pomoct sama?

I když jste těhotná a většina léků je pro vás zapovězená, zde máte docela široký prostor pro výběr vhodného léčiva a léčebné metody. Přesto je ale nutné mít na paměti, že v těhotenství se jich zcela nezbavíte, dojde spíše jen k zmírnění obtíží. Zbavíte se jich až pod dni D, tedy po porodu.

Tipy na léčbu:

  • masti – mast je základ a je nutné mazat pořád. V lékárně vám nabídnou velké množství mastí – co zabírá jedné těhotné, nezabere jiné, je nutné vyzkoušet. Osvědčené jsou značky např. Faktu, Procto-Glyvenol, Hemostop, Preparation H, gel z dubové kůry aj.
  • čípky – je vhodné (alespoň v té akutní fázi) kombinovat čípky a masti. Často po nich dojde k rychlému uvolnění od bolesti.
  • koupele – klasikou jsou koupele v dubové kůře alespoň 3x denně. Pokud se přílišného máchání v bylinkách v těhotenství bojíte, napusťte si pouze vanu s teplou vodou. I tak dojde k uvolnění od bolesti.
  • ledová sprcha, ledování – k uvolnění od bolesti pomáhá také sprchování konečníku studenou vodou. Můžete zkusit i osvědčený cvik tzv. vtahování (jako když posilujete pánevní dno), pod sprchou nebude tak bolet.
  • změna životosprávy – změna životosprávy je základ. Do jídelníčku byste měla zařadit větší množství ovoce – čerstvého nebo kompotovaného – a zeleniny. Pozor ale na ni – často nadýmá, vhodné je proto popíjení fenyklového čaje, které od plynatosti pomůže. Celkově byste měla zvýšit příjem tekutin. Zkrátka pít a pít a pít. Dobrý nácvik před kojením.
  • pohyb – snažte se svá střeva trochu rozpohybovat alespoň krátkými procházkami. Pokuste se vyvarovat dlouhému sezení nebo stání, jež znemožňují poklidný odtok krve z dolní části těla.

Nyní jste absolvovali kurz první pomoci při hemoroidech. A ač se Vám může zdát, že už to nevydržíte a s hemoroidy nemůžete porodit, věřte, že můžete. Pokuste se obtíže minimalizovat a po porodu (kdy se stav většinou zhorší, bohužel) už budete vědět, jak na ně, a zbavíte se jich raz dva. Přeji poklidný konec těhotenství a pozitivní mysl – za pár týdnů už si na tyto problémy ani nevzpomenete.

Lucie Němcová

Trendy