Těhotenská cukrovka - jak probíhá vyšetření

Těhotenství provází několik těhotenských kontrol, ale také mnoho testů. Jedno z mnoha vyšetření, které vás nemine, ať je lehce nepříjemné, předchází pozdějším komplikacím. Jedná se o testy na těhotenství diabetes, což je vlastně zjištění hladiny cukru v krvi. Těhotenské vyšetření známé jako OGTT (orální glukózový toleranční test).

Ať si někteří myslí, že to jistě mít nebudou, protože cukrovku klasickou v životě nemají, nenechte se zmást. Těhotenská cukrovka je dána obdobím, může se objevit v těhotenství a stejně tak po porodu ihned zmizet. V mnoha případech stačí pouze změnit svůj jídelníček a zajistit dostatečný pohyb. V silnějších fázích cukrovka se řeší léky nebo inzulín.

Mít cukrovku znamená mít vysokou hladinu cukru v krvi, je to především proto, že je narušen metabolismus sacharidů. Běžně se cukrovka projevuje u žen, které mají diagnózu v rodině, trpí na obezitu, mají sníženou pohybovou aktivitu a špatnou dlouhodobou životosprávu. Upozornit při těhotenství na rodinnou anamnézu bývá nutností. Těhotenská cukrovka nemá přímý vliv na případný potrat.

Proč je vlastně těhotenská cukrovka problém?

Těhotenská cukrovka není tak úplně problém pro nastávající matku, jedná se spíše o problém, který se projevuje na dítěti. Dítě přijímá glukózu, která se postupně ukládá v jeho tukových zásobách. Následně rychle roste, vývoj vnitřních orgánů zaostává oproti váze, která přesahuje 4 kg porodní váhy. Po porodu hrozí hypoglykemický šok.

Těhotenská cukrovka není žádné onemocnění, při kterém byste na sobě pozorovala nějaké příznaky. Často je s tím spojená vyšší potřeba pití a následného močení, což je v těhotenství normální, nedá se tomu tedy přičítat vysoká pozornost.

Jak vyšetření probíhá?

Rozděleno je na dvě fáze. Do první patří odběr krve, ze kterého se zjišťuje hladina cukru v krvi. Vyšetření proběhne běžně u vašeho gynekologa, musíte přijít nalačno. Jestliže máte ráno žízeň, můžete pouze trošku čisté vody.

Mezi 24. - 28. týdnem těhotenství přichází na řadu zátěžový test. Pro některé maminky dost obávaný. Na test musíte přijít opět nalačno. Nejprve proběhne odběr krve, ze kterého se stanoví hladina cukru v krvi. Následně dostanete 75 g glukózy, která se rozpouští ve vodě, v některých laboratořích nabízí černý čaj. Poté se posadíte do čekárny a musíte vydržet na další dva odběry krve, které se provádí s odstupem 2x60 minut. Minimálně 8 hodin před odběrem se nesmí jíst.

Hladina cukru v krvi je vysoká především po sladkém jídle, u vyšších hodnot je pak hladina vysoká i nalačno a může být cukr obsažen v moči, proto se od určitého týdne těhotenství vyžaduje, aby těhotná žena nosila na každou preventivní kontrolu ranní moč.

Co se stane, když test neabsolvuji?

Test měla absolvovat každá těhotná žena, avšak ne vždy se podaří. Pro někoho může být nápoj tak silný, že žaludek nezvládne tento nápoj přijmout. V takovém případě je nutné se domluvit se svým ošetřujícím lékařem, zda vás bude hlídat alespoň přes odběry krve.

Co s těhotenskou cukrovkou změnit?

  • Jídelníček - jednoznačně omezit sacharidy. V jídelníčku nehledejte sladkosti, smažená jídla, polotovary, které jsou plné cukru, bílou mouku, přílohy v malém množství (rýže, těstoviny) a ovocné šťávy.
  • Pohyb - do pohybu je zahrnuta především chůze. Nesnažte se začít v těhotenství, protože vaše kamarádka to dělá. Pokud není tělo na trénink zvyklé před těhotenstvím, v jeho průběhu s tím určitě nezačínejte. Naopak lekce těhotenské jógy, kde vám vysvětlí, jak správně cvičit, mohou uvolnit i pánevní dno a zajistit pohodlnější porod.

Naopak vhodné jsou bílkoviny - vejce, ryby, mléčné výrobky a luštěniny. Mezi tuky jistě patří máslo, avokádo, ořechy (opatrně na alergie). Vlákninu získáte dostatečně z různých luštěnin. Ta je také bohatá na vitamíny a minerály, podporuje také trávení.

Kojení prokazatelně snižuje riziko diabetu u novorozence, ale taktéž u jeho matky.

Jana Korejtková

Trendy