Jakou roli hraje Hamiltonův hmat při porodu?

Porod je dost individuální záležitost, kterou každá žena prožívá jinak. Někdy trvá několik hodin a přináší mnoho komplikací, jiné ženy mají to štěstí, že mají porod skoro bezbolestný a rychlý. Některé porody vyžadují zákrok od jiných osob, mezi častou pomoc patří Hamiltonův hmat, který je uváděn jako šetrné urychlení porodu, při kterém není dána žádná medikace.

Co je Hamiltonův hmat?

Zkrácený výraz Hamilton je název pro metodu, která se používá pro vyvolání porodu. Účelem je oddělit vak blan od děložní stěny. Lékař jej provede krouživým pohybem jedné ruky, zatímco druhou rukou tlačí na břišní stěnu. Pro ženu je velice důležité, aby byla dostatečně uvolněna. Tím dochází k vyplavení prostaglandinů, což je hormon, který spouští porod. Provádět se může pouze se souhlasem rodičky, jinak je metoda protiprávní. Lékař musí také zodpovědět všechny vaše otázky a přesně vám popsat metodu, jak se hmat provádí. Metoda se jmenuje podle skotského lékaře (James Hamilton), který tuto metodu poprvé představil.

Kdy se provádí Hamiltonův hmat?

Hamiltonův hmat může porod urychlit, respektive urychlit kontrakce, ale může být také zcela neúčinný. Často ho lékaři provedou bez souhlasu rodičky během běžné vaginální kontroly, oznámeno je to buď zpětně nebo při dotazu na bolest při vyšetření. Poté je možné, že rodička začne slabě krvácet. Provádět se může pouze tehdy, jestliže jsou porodní cesty připraveny a to od zkušeného lékaře. Mezi nejčastější důvody patří následující:

  • přenášení - více jak týden
  • odtok plodové vody bez kontrakcí
  • komplikace během porodu - třeba cukrovka nebo ohrožení miminka nebo nastávající maminky
  • preeklampsie

Lékaři často chtějí porody urychlit, a to zcela zbytečně. Miminko samo nejlépe ví, kdy je připravené, aby mohlo jít ven. U přenášených dětí lékaři často dělají Hamiltonův hmat automaticky, aby nedošlo ke komplikacím.

Hamiltonův hmat se může s odstupem času opakovat, jestliže je pro ženu zákrok hodně nepříjemný, většinou jej opakovat nechce. Přistupuje se tak k dalším metodám, mezi které mohou patřit tablety, oxytocin nebo píchnutí plodové vody.

Kdy se nesmí provádět Hamiltonův hmat?

Stejně jako u všech zákroků, je také veliké ALE, kdy se provádět nesmí:

  • císařský řez - u plánovaného císařského řezu nemá absolutně smysl
  • jiné uložení placenty - nízké usazení
  • nález streptokoka skupiny B

Možnou komplikací může být infekce, kterou může způsobit zásah do porodních cest.

Jana Korejtková

Trendy