Jak reagovat na mimoděložní těhotenství

Dvě čárky na těhotenském testu nemusí vždy znamenat radostnou zprávu, v některých případech se stane, že lékař sice těhotenství potvrdí, ale oznámí nepříjemnou zprávu - mimoděložní těhotenství. Co to znamená, na co se žena musí připravit, a jak můžete poznat příznaky mimoděložního těhotenství?

Co znamená mimoděložní těhotenství?

Jedná se o stav, kdy je vajíčko sice oplodněno, nikoli však v děloze, jeho cesta končí převážně ve vejcovodu, děložním hrdle nebo na vaječníku. Miminko se udrží pouze v děloze, což je zásadní problém, proč tato těhotenství nekončí nikdy šťastně. Mimoděložní těhotenství tvoří přibližně 2 % všech těhotenství a jeho stav se může u jedné ženy opakovat i několikrát, pokud jsou vejcovody plně funkční.

Jak se mimoděložní těhotenství projevuje?

Začáteční projevy jsou podobné jako klasické těhotenství, vynechaná menstruace, a následně pozitivní těhotenský test. Poté by se žena měla neprodleně objednat na kontrolu ke svému lékaři, který ultrazvukem těhotenství buď potvrdí nebo vyvrátí. Je také důležité zkontrolovat, jak se vajíčko vyvíjí a zda je na správném místě. Součástí lékařské kontroly jsou také krevní testy, které zjišťují hladinu hormonu hCG v krvi, odhalují se také případné vrozené vývojové vady.

Mezi časté příznaky patří také bolesti břicha, výtoky nebo slabé krvácení, což jsou příznaky, které značí, že těhotenství není v pořádku v je nezbytný lékařský dohled. U nezanedbané péče může dojít k vnitřním komplikacím, nejčastěji samovolnému potratu, který vajíčko vypudí do břicha, kde může způsobit silné vnitřní krvácení. V případě vývoje vajíčka, který se dále vyvíjí, dochází k dalším komplikacím, vejcovod, pokud vajíčko zůstalo tam, může prasknout. Mimoděložní těhotenství může ženu vážně ohrozit na životě, v takovém případě jde tedy o minuty, neboť nastává hemoragický šok a žena musí okamžitě na sál.

Jak postupovat u mimoděložního těhotenství

U mimoděložního těhotenství je nutné vajíčko z těla ženy odstranit, u včasného zjištění stačí malá laparoskopická operace. U pozdějšího odhalení je nezbytný chirurgický zákrok. Při chirurgickém zákroku je prioritou, aby zůstal alespoň jeden vejcovod funkční, aby mohla žena znovu otěhotnět přirozeně. Ne vždy se to podaří.

Příčiny mimoděložního těhotenství

Mimoděložní těhotenství může mít několik příčin, a není vždy možné říct, co přesně za komplikace může. Častou komplikací bývají ženské problémy, které jsou špatně léčeny nebo podceněny. Příčinou mohou být také infekce nebo sexuálně přenosné nákazy. Možná jsou také umělá oplodnění nebo životní styl ženy.

Někdy se může stát, že vzniknou zároveň dvě těhotenství. Zatímco jedno je nitroděložní, druhé je mimoděložní, i v takovém případě je nutné okamžitě jednat. Situace nastává u dvojčat nebo umělého oplodnění, kdy je zavedeno více vajíček.

Rekonvalescence je důležitá

Po prodělání mimoděložního těhotenství je také důležitá rekonvalescence. Po každém porodu následuje šestinedělí, kdy se tělo postupně začíná vracet do původního stavu, to platí i po mimoděložním těhotenství. U mimoděložního těhotenství sice není nutné zpevňovat kůži a břicho, i přesto je důležité srovnat rány na duši a nechat tělo vypořádat se s následky operace. Po prodělání mimoděložního těhotenství se doporučuje minimálně půl roku počkat, než budete plánovat další otěhotnění.

Jana Korejtková

Trendy