Jakých potravin byste se měla vyvarovat při těhotenství?

Existují potraviny, které nejsou úplně vhodné konzumovat v těhotenství. Problém ale nemusí být jen v potravinách, ale také ve způsobu, jakým jsou zpracovány. Zde si uvedeme největší prohřešky, kterých se ženy mohou dopustit v těhotenství.

Fotografie od uživatele Amina Filkins ze služby Pexels

Málo tepelně upravené či syrové maso

Máte ráda tatarák nebo sushi? Tyto pokrmy budete muset při těhotenství z jídelníčku vynechat. Ze syrového hovězího nebo vepřového masa můžete dostat toxoplazmózu. Toto parazitární onemocnění může způsobit zdravotní problémy plodu, dokonce může dojít až k potratu. Syrové sushi a obecně syrové ryby můžou zase obsahovat parazity, včetně bakterie Listerie.

Některé ryby

Nedoporučuje se jíst tuňák, makrela, štika, okoun, candát nebo žralok. Tyto ryby obsahují vyšší množství rtuti, která má neblahý vliv na vývoj mozku dítěte.

Výrobky z nepasterizovaného (domácího) mléka

K nim patří měkké sýry jako například hermelín či niva, jogurty z nepasterizovaného mléka či samotné nepasterizované (domácí) mléko. Tyto výrobky mohou být napadené bakterií listerie, která může způsobit až samovolný potrat. Důležité je vždy číst příbalové balení a v době těhotenství nekupovat výrobky z nepasterizovaného mléka.

Syrové vejce

Syrová vejce mohou být napadená bakterií salmonelou. Ta se zničí při tepelné úpravě pokrmů z vajec. Salmonela přímo nenapadá plod, ale její doprovázející průběh např. dehydratace může znamenat odumření plodu.

Omezení výrobků z jater (včetně paštik)

Obsahují vyšší množství vitamínu A. Přebytek tohoto vitamínu v těle ženy může způsobit vrozené vady miminku.

Oříšky a buráky

Nedoporučují se jíst v době těhotenství především, pokud máte v rodině ekzémy nebo astma.

Omezení potravin s vysokým obsahem soli

Uzeniny, pytlíkové polévky nejsou vhodné pro správný vývoj plodu.

Omezení pití tekutin s vysokým obsahem kofeinu

Doporučuje se omezit v těhotenství pití kávy a výrobků s vysokým obsahem kofeinu. Kofein zrychluje tepovou frekvenci plodu a navíc vydrží v plodu dítěte déle než v těle matky.

Alkohol, cigarety

V těhotenství byste se měla vyvarovat všech zlozvyků. I když malé množství alkoholu je pro normálního člověka zdraví prospěšné, v těhotenství byste se mu měla vyhnout. Alkohol se placentou dostává přímo k orgánům plodu dítěte a může způsobit poškození plodu, včetně samovolného potratu.

Redakce Báječná maminka

Doporučujeme:

Jak poznám, že jsem těhotná?

Každá žena má trochu jiné příznaky. K nejčastějším známkám těhotenství patří vynechání menstruace, zvýšená bazální teplota, pnutí prsou ...

Proč odložit na noc pyžamo? Zkvalitníte spánek a zhubnete.

Každou noc člověk vypotí mezi 0,3 až 1,5 litru potu. Odložením oděvu se množství potu snižuje ...

Cizrna po bretaňsku

Cizrna je významným zdrojem bílkovin, železa, vápníku. Snižuje množství cholesterolu ...

Mužská nadúmrtnost – v jakém věku umírají muži častěji než ženy? Jaké jsou příčiny úmrtnosti?

V roce 2019 byla v České republice průměrná naděje dožití mužů 76 let a žen 82 let. Z toho vyplývá, že ženy se v tomto roce dožívaly ...


Další články v našich rubrikách:

TěhotenstvíSlevové kupóny

Doporučujeme katalog slev, kde je tisíce kupónů na slevu zdarma!

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!

Sledujte nás

Facebook