Jóga na posílení pánevního dna
Pánevní dno – často opomíjený sval, který je pro nás tolik důležitý. Pánevní dno funguje jako střed těla, který spojuje dolní končetiny s trupem, podpírá náš trup a tím hraje významnou roli pro celkové držení těla. Zjednodušeně můžeme říct, že pánevní dno drží naše tělo pohromadě.
Při cvičení se většina z nás zaměřuje na posílení břicha, stehen, či rukou. Když začneme pravidelně posilovat a prokrvovat svaly pánevního dna, znamená to pro naše tělo příliv energie a vitality. A energické tělo znamená silné tělo, které je plné života a které dokáže překonávat jakékoliv překážky.
Pánevní dno je umístěno v nejspodnější části dutiny břišní a je tvořeno z kostí kyčelní, sedací a stydké, které jsou spojeny kostí křížovou.
Pánevní svaly, které jsou umístěny v nitru našeho těla, jsou zdrojem naší psychické pohody. Pokud tedy budou svaly pánevního dna posílené a bude jim dodávána pravidelná péče, budeme se cítit sebevědoměji a naše duše bude vzkvétat.
V józe jsou svaly pánevního dna (Mula bandha) neustále aktivní. Můžeme si všimnout, že jogíny mají vždy správné držení těla. Jistě jste si všimli také toho, že většinou tito lidé vypadají mladší, než ve skutečnosti jsou. Je to tím, že jóga omlazuje náš organismus a dodává příliv energie nejen tělu, ale i duši.
Problémy s otěhotněním
Ne každá žena má to štěstí, že hned otěhotní a čím déle cesta k miminku trvá, tím je vyčerpávající. Není však žádným tajemstvím, že jóga na posílení pánevního dna má velmi příznivý vliv na plodnost. Asi nejčastějším důvodem, proč žena nemůže otěhotnět je špatné prokrvení pánevní oblasti. Jógové ásany v kombinaci s dechovým cvičením prokrvují a vyživují celou oblast pánevního dna včetně dělohy a vaječníků. Kromě toho tuto oblast omlazují a působí proti zúžení vejcovodů.
Účinky jógy na posílení svalů pánevního dna na celé naše tělo
- intenzivnější sexuální prožitek,
- pomáhá mužům při poruchách erekce,
- bojuje proti inkontinenci,
- podporuje tvůrčí schopnosti a kreativitu,
- zvyšuje sebevědomí,
- naše záda budou uvolněné, ale zároveň silné a pružné,
- zvyšuje psychickou pohodu,
- omlazuje náš organismus,
- uvolňuje potlačené emoce a nepříjemné zážitky.
Ásana na posílení pánevního dna
- pozice kočky (mardžariásana),
- pozice ležícího motýla (supta baddha kónásana),
- pozice dřepu (malásana),
- pozice bojovníka II (vírabhadrásana II),
- pozice spojeného úhlu (baddha kónásana),
- pozice židle (utkatásana)
Leona Balgová
Jakých potravin byste se měla vyvarovat při těhotenství?
Existují potraviny, které nejsou úplně vhodné konzumovat v těhotenství. Problém ale nemusí být jen v potravinách, ale také ...
Hemeroidy v těhotenství – noční můra všech žen
Že jste o nich dosud neslyšela? A když, tak jako o něčem, co se vás rozhodně netýká a týkat nebude? Omyl! Hemoroidy trápí velké množství dospělé populace a v období ...