Jak poznám, že jsem těhotná?

Každá žena má trochu jiné příznaky. K nejčastějším známkám těhotenství patří vynechání menstruace, výšená bazální teplota, pnutí prsou a jejich zvětšení, únava, žaludeční nevolnost, nechuť k jídlu, čichová přecitlivělost, častější močení či změny nálady. Část žen ale nemusí v prvních týdnech pociťovat žádnou změnu.

Photo by Martina Corradetti from Pexels

Vynechání menstruace

U žen s pravidelným menstruačním cyklem je nejspolehlivějším znakem těhotenství vynechání menstruačního krvácení. Při těhotenství se začne produkovat human chorionic gonadotropin hormon. Označovaný zkratkou hCG. Právě tento hormon způsobuje zastavení menstruačního cyklu. U části žen při těhotenství může docházet k slabšímu krvácení v průběhu své periody.

Zvýšená bazální teplota

Bazální teplota těla před ovulací bývá zpravidla 36,5 °C, při ovulaci tato teplota roste přibližně o 0,3 °C a po ovulaci klesá zpět během jednoho až dvou dnů na původní hodnotu. Při těhotenství ale bazální teplota zůstává zvýšená o přibližně 0,3 °C po dobu prvních tří měsíců těhotenství.

Pnutí prsou a jejich zvětšení

Již při těhotenství se začíná tělo připravovat na dobu po porodu. Zvětšuje se mléčná žláza a dochází k zvětšování prsou. Tento jev způsobuje hormon hCG. Prsa začínají být citlivější a jejich zvětšování může být doprovázeno bolestí.

Únava

Mnoho změn v těle při těhotenství spotřebovává vaší energii a na základě toho se můžete cítit více unavená než kdy jindy.

Žaludeční nevolnost

Žaludeční nevolnost se nejčastěji objevuje ráno. Bývá také doprovázena závratěmi či bolesti a motáním hlavy. Příčina vzniku žaludečních problémů není vysvětlena. S největší pravděpodobností jde o souhru více faktorů, mezi které patří rostoucí hladina hormonu estrogenu a hCG, přecitlivělost na pachy, stres.

Nechuť k jídlu

Souvisí s žaludečními problémy, nevolností a přecitlivělostí na čich. Za vinou jsou hormony.

Čichová přecitlivělost

Při těhotenství se zvyšuje průtok krve tělem ženy. Tento jev má vliv i na čichové ústrojí, ke kterému proudí více krve a citlivěji vyhodnocuje vůně a pachy. To co ženě dříve vonělo jí nyní může páchnout a obráceně.

Častější močení

Děloha při zvětšování začíná tlačit na močový měchýř. Tento jev má za následek častější potřebu močení. Tedy pokud vypijete jen menší množství vody, tak se Vám chce za chvíli na záchod. To se Vám může dít jak před den, tak ale i v noci. Čímž, můžete mít i více přetrhaný spánek.

Změny nálady

Změna nálad, kdy Vás rozbrečí sebemenší maličkost. Rozzuří věci, které byste normálně hodila za hlavu. Jste nervózní, neklidná a tyto nálady se mění každou chvíli. Za touto změnou nálad stojí hormony estrogen a progesteron.

Redakce Báječná maminka

Doporučujeme:

Jakých potravin byste se měla vyvarovat při těhotenství?

Existují potraviny, které nejsou úplně vhodné konzumovat v těhotenství. Problém ale nemusí být jen v potravinách, ale také ...

Cítím se mladá na dítě aneb v kolika letech mají ženy dnes děti?

Věk matek při narození dítěte se neustále zvyšuje. V České republice je průměrný věk ženy při narození prvního ....

Po čem sáhnout, když mě "honí mlsná"?

Idálním doplňkem stravy je právě sušené ovoce, které je nejen chutné, ale má především ...

Hrnkový švestkový koláč

Máte doma švestky? Doporučujeme Vám tento výborný švestkový koláč. Navíc nemusíte nic vážit, ale stačí Vám k tomu jeden hrnek ...


Další články v našich rubrikách:

TěhotenstvíSledujte nás

Facebook